W roku 2022 rozmową z Pawłem Bogaczewiczem  zainaugurowaliśmy nasz cykl historii warsztatowych. Wtedy miał za sobą pierwszy sezon pracy. Jak przetrwał kolejny? Co zostało z jego pierwotnych planów i marzeń?

Rozmawiamy z Pawłem Bogaczewiczem, absolwentem naszego kursu zawodowego „Mechanik Rowerowy”, twórcą serwisu Peleton w Kamionce koło Lublina.

Pierwszy rok prowadzenia własnej działalności gospodarczej zawsze jest rokiem testowym. W drugim roku serwis działa już sprawniej, a przedsiębiorca lepiej porusza się w meandrach prawnych i księgowych. Jak było u Ciebie? Usprawniłeś proces serwisu roweru, który zaczyna się w momencie pierwszego kontaktu z klientem i trwa do wydania roweru wraz z informacją zwrotną?

Jeśli chodzi o pierwszą część pytania dotyczącą działalności gospodarczej, to dalej jest to dla mnie czarna magia. Szczerze współczuję wszystkim księgowym. Jeśli chodzi o usprawnienie całego procesu serwisowego to w sumie jest jak było. Moi klienci mają do wyboru kilka opcji zamówienia usługi: 

1) To moja strona internetowa na której za pomocą wygodnego kalendarza można zamówić usługę. Po otrzymaniu zamówienia kontaktuję się z klientami, aby uzgodnić konkretnie wszystkie szczegóły dotyczące naprawy. 

2) Standardowo jak wszędzie, czyli kontakt telefoniczny oraz SMS. 

3) Klienci z ulicy, czyli bezpośrednio wszystko uzgadniamy u mnie na serwisie. 

4) Social media, głównie messenger. 

Niezależnie od wybranej formy kontaktu zawsze po obejrzeniu rowerów robię przybliżoną wycenę tak, aby już na starcie wszystko było w miarę jasne. Uzgadniam z klientem, że jeśli cena od tej orientacyjnej będzie odbiegać o około 50 zł w górę to będę informował o wszystkim tak, aby klient mógł podjąć decyzję co do zwiększonych kosztów. Czasami klienci mówią „rób pan wszystko” niestety to wszystko czasami powoduje że klienci złapaliby się za głowę widząc finalna sumę. Wolę więc zadzwonić 10 razy i uprzedzić o rosnących kosztach niż później mieć niemiłą sytuację dla obu stron. Po skończonej naprawie wysyłam SMS informujący że rowerek jest gotowy.

Czy podtrzymujesz własne stwierdzenie, że to praca marzeń?

Zdecydowanie tak. Oczywiście nie każdy dzień jest idealny, ale przynajmniej robię to co lubię 🙂

Sukcesywnie doposażasz serwis w narzędzia. Kupujesz je licząc dokładnie kiedy się zwrócą czy po prostu chcesz je mieć?

Jeśli chodzi o narzędzia to ten rok był zdecydowanie spokojniejszy, aczkolwiek co jakiś czas trzeba dokupić jakiś klucz, którego nie miałem wcześniej w swoim zestawie lub po prostu zdążył się już zepsuć. Co do kalkulowania czy dane narzędzia się zwrócą to różnie z tym jest. Większość narzędzi zwróci się dość szybko i tu nawet nie ma co rozmyślać. Ale są też narzędzia bardziej specjalistyczne i zarazem drogie, które zwracają się nawet po kilku latach. W takiej sytuacji mając świadomość, że na przykład nikt w mojej okolicy nie robi tej usługi, to chociaż miałbym ją wykonać tylko 2 czy 3 razy w sezonie, to uważam, że warto bo wymagający klienci to docenią.

Jakie masz plany na kolejny sezon rowerowy w serwisie?

Jeśli chodzi o plany to dalej chce ratować świat (śmiech) a tak na serio to plan jest, aby trzymać się tego co już osiągnąłem i dalej starać się robić to jak najlepiej.

Dziękuję za rozmowę. Odbyła się ona w grudniu 2023r.

Katarzyna Przybysz Michałowska

Peleton – Mobilny Serwis Rowerowy Lublin

Lokalizacja serwisu:

ul. Warszawska 29
21-132 Kamionka
woj. lubelskie
tel: +48690917490
peleton@serwisrowerowylublin.pl

www.serwisrowerowylublin.pl

Przed wizytą sprawdź aktualne godziny otwarcia.