MECHANIK ROWEROWY

Główny Kurs Zawodowy „Mechanik Rowerowy” to cykl zajęć przygotowujących do pracy w zawodzie mechanika rowerowego. Adresowany jest do wszystkich zainteresowanych tematyką osób posiadających podstawową wiedzę techniczną i zdolności manualne. Absolwent kursu będzie w stanie sprawnie i solidnie wykonać wszystkie typowe prace serwisowe – od wymiany dętki do zaplecenia koła. Zdobędzie też usystematyzowaną wiedzę z zakresu budowy oraz zasad działania roweru i jego podzespołów.

Kurs trwa piętnaście dni. Podczas dwóch tygodni omówimy i przećwiczymy wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące serwisowania rowerów i ich podzespołów. Skoncentrujemy się na praktyce i doskonaleniu kluczowych umiejętności mechanika rowerowego. Zajęcia odbywają się w naszym serwisie w Warszawie na Targówku. Aby każdy uczestnik kursu jak najwięcej z niego wyniósł w tym roku na każdy termin przewidziane są tylko dwa miejsca. W celu zapisania się na kurs należy napisać do nas maila zawierającego imię, nazwisko, numer telefonu i wybrany termin. W mailu zwrotnym prześlemy wszystkie niezbędne informacje.

 

TERMINARZ:

termin wrześniowy: 13. września – 27. września 2020 roku (brak wolnych miejsc)
termin październikowy: 4. października – 18. października 2020 roku (brak wolnych miejsc)
termin listopadowy: 8. listopada – 22. listopada 2020 roku (brak wolnych miejsc)
termin grudniowy: 6. grudnia – 20. grudnia 2020 roku (brak wolnych miejsc)

 

 

  • Czas trwania każdego kursu: 15 dni
  • 8h szkoleniowych dziennie  (120 godzin szkoleniowych kursu, z czego 80% to ćwiczenia praktyczne)
  • 3 prowadzących mechaników rowerowych z wieloletnim doświadczeniem – specjalistów w swoich dziedzinach
  • Maximum 2 kursantów podczas każdego szkolenia
  • Absolwent kursu po zdaniu egzaminów otrzyma certyfikat
  • Cena kursu: 5650 zł

 

Dzień 1. Dzień 2. i Dzień 3. (niedziela, poniedziałek i wtorek)

Rozpoczęcie w niedzielę o godz. 11.

Koła i ogumienie – rodzaje piast, ich budowa i konserwacja. Systematyka obręczy i szprych. Centrowanie kół. Zaplatanie kół z użyciem tensometru. Dobór i wymiana ogumienia. Montaż opon bezdętkowych.

Dzień 4. (środa)

Rowery – systematyka rowerów, ich cechy szczególne (m.in rower miejski, cross-country, trekkingowy, crossowy, szosowy, torowy, przełajowy, triathlonowy, bmx, rowery z pełnym zawieszeniem). Dobór rowerów.

Ramy – podział ram ze względu na przeznaczenie, geometrię i materiał wykonania. Haki przerzutki w ramie.

Dzień 5. (czwartek)

Układ kierowniczy – systematyka kierownic, mostków i sterów. Dobór i montaż elementów układu kierowniczego. Konserwacja elementów łożyskowanych. Zakładanie owijki.

Dzień 6.i Dzień 7.(piątek i sobota)

Napęd – systematyka korb, suportów, kaset, łańcuchów. Gwintowanie mufy suportu. Dobór, montaż i demontaż różnych rodzajów suportów, mechanizmów korbowych, wielotrybów i łańcuchów. Ocena zużycia części i konieczności ich wymiany. Smarowanie napędu.

Przerzutki zewnętrzne – systematyka przerzutek. Dobór przerzutek pod względem kompatybilności. Montaż przerzutek, linek i pancerzy przerzutkowych, regulacje przerzutek. Konserwacja i regulacja sprzęgła Shadow. Czyszczenie i smarowanie napędu. Ocena zużycia części i konieczności ich wymiany. Typowe usterki i sposoby ich naprawy.

Dzień 8. i Dzień 9. (niedziela i poniedziałek)

Piasty planetarne – budowa różnych piast planetarnych. Rozbieranie na części piast biegowych, usuwanie starych smarów, zanieczyszczeń i wymiana zużytych części. Nakładanie nowych smarów. Montaż piasty planetarnej w całość. Regulacje. Typowe usterki i ich naprawa.

Dzień 10. i Dzień 11. (wtorek i środa)

Układ hamulcowy – typy hamulców i ich właściwości. Montaż i regulacje hamulców. Wymiana linek i pancerzy hamulcowych. Odpowietrzanie hamulców hydraulicznych. Skracanie przewodów, dobór płynu hamulcowego.

Dzień 12. i Dzień 13. (czwartek i piątek)

Widelce i amortyzatory – systematyka widelców sztywnych, amortyzowanych i amortyzatorów tylnych. Zasada działania poszczególnych amortyzatorów. Wymiana oleju, wymiana uszczelek. Typowe usterki i ich naprawa.

Rowery elektryczne – prawodawstwo polskie i europejskie. Budowa silnika bezszczotkowego, rodzaje baterii. Budowa baterii litowo-jonowej. Czujniki w rowerach elektrycznych.

Dzień 14. (sobota)

Komponowanie roweru i składanie go od podstaw – dobór części pod względem oczekiwań klienta i ich kompatybilności. Typowe pułapki. Montaż części. Regulacje. Dopracowanie szczegółów.

Prowadzenie serwisu rowerowego – zebranie potrzebnych informacji do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty inwestycyjne i koszty działaności operacyjnej oraz przychody serwisu. Podstawowy biznesplan.

Powtórzenie wiadomości oraz przygotowanie do egzaminu.

Dzień 15. (niedziela)

Egzamin teoretyczny i praktyczny