MECHANIK ROWEROWY

Główny Kurs Zawodowy „Mechanik Rowerowy” to cykl zajęć przygotowujących do pracy w zawodzie mechanika rowerowego. Adresowany jest do wszystkich zainteresowanych tematyką osób posiadających podstawową wiedzę techniczną i zdolności manualne. Absolwent kursu będzie w stanie sprawnie i solidnie wykonać wszystkie typowe prace serwisowe – od wymiany dętki do zaplecenia koła. Zdobędzie też usystematyzowaną wiedzę z zakresu budowy oraz zasad działania roweru i jego podzespołów.

Kurs trwa piętnaście dni. Podczas dwóch tygodni omówimy i przećwiczymy wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące serwisowania rowerów i ich podzespołów. Skoncentrujemy się na praktyce i doskonaleniu kluczowych umiejętności mechanika rowerowego. Zajęcia odbywają się w naszym serwisie w Warszawie na Targówku. Aby każdy uczestnik kursu jak najwięcej z niego wyniósł w tym roku na każdy termin przewidziane są tylko dwa miejsca na jednego prowadzącego zajęcia praktyczne. W celu zapisania się na kurs należy napisać do nas maila zawierającego imię, nazwisko, numer telefonu i wybrany termin. W mailu zwrotnym prześlemy wszystkie niezbędne informacje.

 

TERMINARZ:

  • Czas trwania każdego kursu: 15 dni
  • 8 h szkoleniowych dziennie  (120 godzin szkoleniowych kursu, z czego 80% to ćwiczenia praktyczne)
  • 3 prowadzących mechaników rowerowych z wieloletnim doświadczeniem – specjalistów w swoich dziedzinach
  • Maximum 2 kursantów na jednego prowadzącego podczas każdego szkolenia (w sumie 4 osoby)
  • Absolwent kursu po zdaniu egzaminów (teoretycznego i praktycznego) otrzyma certyfikat
  • Cena kursu: 8400 zł

 Terminy kursów:

lutowy: 6-20. lutego 2022r. (1 wolne miejsce) – ostatni termin przed jesienią 2022

Rozkład kursu:

Dzień 1. Dzień 2. i Dzień 3. (niedziela, poniedziałek i wtorek)

Rozpoczęcie w niedzielę o godz. 12.

Koła i ogumienie – rodzaje piast, ich budowa i konserwacja. Systematyka obręczy i szprych. Centrowanie kół. Wyliczanie szprych giętych i prostych (dobór kalkulatora i pomiary). Zaplatanie kół z użyciem tensometru. Dobór i wymiana ogumienia. Montaż opon bezdętkowych.

Dzień 4. (środa)

Rowery – systematyka rowerów, ich cechy szczególne (m.in rower miejski, cross-country, trekkingowy, crossowy, szosowy, torowy, przełajowy, triathlonowy, bmx, rowery z pełnym zawieszeniem). Dobór rowerów.

Ramy – podział ram ze względu na przeznaczenie, geometrię i materiał wykonania. Haki przerzutki w ramie.

Dzień 5. (czwartek)

Układ kierowniczy – systematyka kierownic, mostków i sterów. Dobór i montaż elementów układu kierowniczego. Konserwacja elementów łożyskowanych. Zakładanie owijki.

Dzień 6. i Dzień 7. (piątek i sobota)

Układ hamulcowy – typy hamulców i ich właściwości. Montaż i regulacje hamulców. Wymiana linek i pancerzy hamulcowych. Odpowietrzanie hamulców hydraulicznych. Skracanie przewodów, dobór płynu hamulcowego.

Dzień 8. (niedziela)

Piasty planetarne – budowa różnych piast planetarnych. Rozbieranie na części piast biegowych, usuwanie starych smarów, zanieczyszczeń i wymiana zużytych części. Nakładanie nowych smarów. Montaż piasty planetarnej w całość. Regulacje. Typowe usterki i ich naprawa.

Dzień 9.i Dzień 10.(poniedziałek i wtorek)

Napęd – systematyka korb, suportów, kaset, łańcuchów. Gwintowanie mufy suportu. Dobór, montaż i demontaż różnych rodzajów suportów, mechanizmów korbowych, wielotrybów i łańcuchów. Ocena zużycia części i konieczności ich wymiany. Smarowanie napędu.

Dzień 11. (środa)

Przerzutki zewnętrzne – systematyka przerzutek. Dobór przerzutek pod względem kompatybilności. Montaż przerzutek, linek i pancerzy przerzutkowych, regulacje przerzutek. Konserwacja i regulacja sprzęgła Shadow. Czyszczenie i smarowanie napędu. Ocena zużycia części i konieczności ich wymiany. Typowe usterki i sposoby ich naprawy.

Dzień 12. (czwartek)

Widelce i amortyzatory – systematyka widelców sztywnych, amortyzowanych i amortyzatorów tylnych. Zasada działania poszczególnych amortyzatorów. Wymiana oleju, wymiana uszczelek. Typowe usterki i ich naprawa.

Dzień 13. (piątek)

Rowery elektryczne – prawodawstwo polskie i europejskie. Dynamika rynku rowerów elektrycznych. Budowa silnika bezszczotkowego, rodzaje baterii. Budowa baterii litowo-jonowej. Czujniki w rowerach elektrycznych. Omówienie różnych systemów wspomagania. Problemy w serwisowaniu rowerów elektrycznych.

Dzień 14. (sobota)

Prowadzenie serwisu rowerowego – zebranie potrzebnych informacji do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty inwestycyjne i koszty działalności operacyjnej oraz przychody serwisu. Dobór kontrahentów. Podstawowy biznesplan. Rentowność serwisu.

Powtórzenie wiadomości oraz przygotowanie do egzaminu.

Dzień 15. (niedziela)

Egzamin teoretyczny i praktyczny