MECHANIK ROWEROWY

Główny Kurs Zawodowy „Mechanik Rowerowy” to cykl zajęć przygotowujących do pracy w zawodzie mechanika rowerowego. Adresowany jest do wszystkich zainteresowanych tematyką osób posiadających podstawową wiedzę techniczną i zdolności manualne. Absolwent kursu będzie w stanie sprawnie i solidnie wykonać wszystkie typowe prace serwisowe – od wymiany dętki do zaplecenia koła. Zdobędzie też usystematyzowaną wiedzę z zakresu budowy oraz zasad działania roweru i jego podzespołów.

Kurs trwa czternaście dni. Podczas dwóch tygodni omówimy i przećwiczymy wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące serwisowania rowerów i ich podzespołów. Skoncentrujemy się na praktyce i doskonaleniu kluczowych umiejętności mechanika rowerowego. Zajęcia odbywają się w naszym serwisie w Warszawie na Targówku. Aby każdy uczestnik kursu jak najwięcej z niego wyniósł na każdy termin przewidziane są tylko dwa miejsca na jednego prowadzącego zajęcia praktyczne. W celu zapisania się na kurs należy napisać do nas maila zawierającego imię, nazwisko, numer telefonu i wybrany termin. W mailu zwrotnym prześlemy wszystkie niezbędne informacje.

 

TERMINARZ:

  • Czas trwania każdego kursu: 14 dni (kolejne dni z rzędu razem z weekendami)
  • 8 h szkoleniowych dziennie  (112 godzin szkoleniowych kursu, z czego 80% to ćwiczenia praktyczne)
  • 3 prowadzących mechaników rowerowych z wieloletnim doświadczeniem – specjalistów w swoich dziedzinach
  • Maximum 2 kursantów na jednego prowadzącego podczas każdego szkolenia (w sumie 4 osoby)
  • Absolwent kursu otrzyma certyfikat
  • Absolwent otrzyma dostęp do zamkniętej grupy Klub Absolwentów „Mechanik Rowerowy”
  • Cena kursu: 10 800 zł

 Terminy kursów:

Termin wrześniowy: 15-28. września 2024r. (brak wolnych miejsc)

Termin październikowy: 13.-26. października 2024r. (brak wolnych miejsc)

Termin listopadowy: 17-30. listopada 2024 (brak wolnych miejsc)

Termin grudniowy: 8-21. grudnia 2024 (3 wolne miejsca)

 

Rozpoczęcie w niedzielę o godz. 12. Potem zajęcia w godz. 9-17.

Rozkład kursu:

Dzień 1. Dzień 2. i Dzień 3. (niedziela, poniedziałek i wtorek)

Koła i ogumienie – rodzaje piast, ich budowa. Konserwacja piast kulkowych przednich i tylnych. Wymiana łożysk maszynowych w piastach. Systematyka obręczy i szprych. Centrowanie kół. Wyliczanie szprych (dobór kalkulatora i pomiary). Zaplatanie kół z użyciem tensometru. Dobór i wymiana ogumienia. Montaż opon bezdętkowych.

Dzień 4. (środa)

Rowery – systematyka rowerów, ich cechy szczególne (m.in rower miejski, cross-country, trekkingowy, crossowy, szosowy, torowy, przełajowy, gravel, triathlonowy, rowery z pełnym zawieszeniem). Dobór rowerów.

Ramy – podział ram ze względu na przeznaczenie, geometrię i materiał wykonania. Haki przerzutki w ramie.

Dzień 5. (czwartek)

Układ kierowniczy – systematyka kierownic, mostków i sterów. Dobór i montaż elementów układu kierowniczego. Konserwacja elementów łożyskowanych. Zakładanie owijki.

Dzień 6. i Dzień 7. (piątek i sobota)

Układ hamulcowy – typy hamulców i ich właściwości. Montaż i regulacje hamulców. Wymiana linek i pancerzy hamulcowych. Odpowietrzanie hamulców hydraulicznych. Skracanie przewodów, dobór płynu hamulcowego.

Dzień 8. (niedziela)

Piasty planetarne – budowa różnych piast planetarnych. Rozbieranie na części piast biegowych, usuwanie starych smarów, zanieczyszczeń i wymiana zużytych części. Nakładanie nowych smarów. Montaż piasty planetarnej w całość. Regulacje. Typowe usterki i ich naprawa.

Dzień 9.i Dzień 10.(poniedziałek i wtorek)

Napęd – systematyka korb, suportów, kaset, łańcuchów. Dobór, montaż i demontaż różnych rodzajów suportów, mechanizmów korbowych, wielotrybów i łańcuchów. Ocena zużycia części i konieczności ich wymiany. Smarowanie napędu.

Dzień 11. (środa)

Przerzutki zewnętrzne – systematyka przerzutek. Dobór przerzutek pod względem kompatybilności. Montaż przerzutek, linek i pancerzy przerzutkowych, regulacje przerzutek w różnych napędach. Konserwacja i regulacja sprzęgła Shadow. Czyszczenie i smarowanie napędu. Ocena zużycia części i konieczności ich wymiany. Typowe usterki i sposoby ich naprawy.

Dzień 12. (czwartek)

Widelce i amortyzatory – systematyka widelców sztywnych, amortyzowanych i amortyzatorów tylnych. Zasada działania poszczególnych amortyzatorów. Wymiana oleju, wymiana uszczelek. Typowe usterki i ich naprawa.

Dzień 13. (piątek)

Prowadzenie serwisu rowerowego – zebranie potrzebnych informacji do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty inwestycyjne i koszty działalności operacyjnej oraz przychody serwisu. Dobór kontrahentów. Podstawowy biznesplan. Rentowność serwisu.

Omówienie zagadnień związanych z potwierdzeniem umiejętności mechanika rowerowego zebranych w kwalifikacji rynkowej „Naprawa, konserwacja i modernizacja rowerów” w ramach Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Dzień 14 (sobota)

Egzamin teoretyczny i praktyczny