Jak stworzyć  serwis rowerowy, do którego klienci wracają nie tylko po najwyższej jakości usługi, ale również dlatego, że po prostu dobrze się tam czują?

Rozmawiamy z Pawłem Szopowskim, współtwórcą Sztuki Wyboru – niezwykłego miejsca w Gdańsku, które łączy funkcję kawiarni, księgarni, sklepu i galerii sztuki. Do jego oferty właśnie dołączył serwis rowerowy Velodom.

Jesteś przedsiębiorcą z bogatym doświadczeniem w wielu branżach. Jaka była Twoja biznesowa historia, która doprowadziła Cię do branży rowerowej?

Od małego fascynuje mnie rower i kolarstwo, jeżdżę na rowerze w sezonie około 3000-4000 km. Pewnego dnia zamknięto serwis w okolicy Sztuki Wyboru, powstała luka i potrzeba, żeby otworzyć serwis. Przegadałem pomysł z moją wspólniczką Magdaleną Kalisz w kwietniu, a we wrześniu mieliśmy już zakontraktowany lokal. Z jednej strony to spełnienie marzeń robienia czegoś z rowerami, z drugiej reakcja na potrzebę rynku.

Jesteś również wydawcą i współorganizatorem Gdańskich Targów Książki. W powszechnej opinii czytelnictwo papierowe od lat zanika, jednak Ty radzisz sobie na tym rynku całkiem nieźle…

Nieźle to za duże słowo. Prowadzimy księgarnie od ponad 8 lat, targi robimy od 5 lat. To bardzo trudna branża. Pomimo tego, że od kilku lat odnotowuje się powolny wzrost czytelnictwa, koszty prowadzenia księgarnii rosnął nieproporcjonalnie do zysków. Trzeba ten rynek cały czas obserwować. My w tym roku okroiliśmy ofertę księgarni o jakieś 30% z tych tytułów, które nie rotują. Poza tym, spora część klientów kupuje książki w Internecie, a księgarnie stacjonarne tracą klientów. Moim zdanie tendencja ta czeka też rynek rowerowy. Sprzedaż rowerów w najbliższych latach będzie bardzo dynamicznie przenosić się do Internetu. Co innego targi książki. Znamy się na tym, znamy branżę, wiemy czego oczekują klienci. Sukcesem naszych targów jest to, że robią go ludzie, którzy sami bywali na targach i wiedzą co trzeba zrobić, żeby targi były dobrze odbierane. Podobnie jest z serwisem, wiemy czego ludzie oczekują, wiemy jaką dać im usługę, bo sami z niej korzystamy od wielu lat. Na tym chcemy budować nasz sukces :)))

Na nasz kurs przyszedłeś już z własnym pomysłem na serwis rowerowy. Jak patrzyłeś na niego po ukończeniu szkolenia? Postanowiłeś coś zmienić, a może utwierdziłeś się w pierwotnych założeniach?

Kurs ugruntował i nauczył mnie rozwiązywania problemów technicznych. Pokazał mi też w praktyce – w pewnym sensie był to trening – na co ile poświęca się czasu, jak zbudować serwis pod kątem zaopatrzenia i całej logistyki serwisowej. Na kursie poznałem Adam Kowalskiego, z którym nawiązałem współpracę. Od marca Adam jest jednym z mechaników w Velodom.

Jaki jest Twoja wizja serwisu Velodom? Czym chcesz wyróżnić się na tle konkurencji?

Chcemy przede wszystkim być dobrym, przyjaznym serwisem. Stawiamy na jakość. Nie wyobrażam sobie, żebym mógł z serwisu wypuścić naprawiony, ale brudny rower. Nie wyobrażam sobie też, aby klient nie miał możliwości porozmawiania o rowerze. Mechanicy nie zawsze mają na to czas, dlatego za kontakt z klientem odpowiadam ja, a Adam i Patryk za rowery. Klient może usiąść na sofie, napić się kawy, porozmawiać, obejrzeć wyścig. Jak potrzebuje roweru do pracy, może u nas dostać rower zastępczy, na czas naprawy swojego. To tak w skrócie, a ponieważ poza Velodomem mamy również Sztukę Wyboru zaczynają kiełkować w głowie różne pomysły, które miałyby skupić środowisko rowerowe wokół tego miejsca. Chcielibyśmy aby był to prawdziwy “rowerowy dom” 😉

Dziękuję za rozmowę. Odbyła się ona w marcu 2023r.

Kacper Michałowski

Serwis rowerowy Velodom

Lokalizacja serwisu:

ul. Słowackiego 19 (budynek Sztuki Wyboru)

80-257 Gdańsk
woj. pomorskie

tel: +48 789 020 156
serwis@velodom.cc

www.velodom.cc

Przed wizytą sprawdź aktualne godziny otwarcia.